Tähelepanu! Cranfeld Clinic MRT uuringule on võimalik tulla kas eriarsti saatekirjaga või tasudes uuringu eest ise. Vastav valiku saab teha uuringu aeg broneerides, valides saatekirjaga või tasulise vastuvõtu.

Mis on magnetresonantsomograafia ehk MRT uuring?

1
MRT (magnetresonantstomograafia) on meditsiiniline pildistamismeetod, mida kasutatakse keha siseosade, näiteks aju, seljaaju, liigeste ja siseorganite, nagu süda, kopsud, maks ja neerud, visualiseerimiseks. See meetod kasutab magnetvälju ja raadiolaineid kudedest detailsete piltide loomiseks.
2
MRT uuringu käigus asetatakse patsient spetsiaalsele lauale, mis seejärel liigub suure magneti ja raadiolainete allikate vahel. MRT aparaat on nagu tunnel, mida ümbritseb magnet. Magnetvälja mõjul reageerivad keha vesinikuaatomid, mis annavad signaale, mida kasutatakse kujutise loomiseks. MRT skaneerimine on mitteinvasiivne ja ei kasuta ioniseerivat kiirgust, mistõttu see on ohutu meetod kudede uurimiseks.
3
Üldiselt on MRT oluline vahend paljude meditsiiniliste seisundite diagnoosimisel ja jälgimisel tänu oma võimele pakkuda üksikasjalikke ja mitmekihilisi pilte keha siseosadest.

Palun tutvu videoga!

Üldiselt on MRT oluline vahend paljude meditsiiniliste seisundite diagnoosimisel ja jälgimisel tänu oma võimele pakkuda üksikasjalikke ja mitmekihilisi pilte keha siseosadest.

Kuidas magnetresonants-uuringuks valmistuda?

1

Täitke ära uuringu küsitlusleht ja võtke see täidetuna uuringule kaasa:

2

Palun saabuge uuringule vähemalt 15 minutit varem!

3

Uuringule minnes eelista mugavat, pigem sportlikku riietust. Arvesta, et uuringuruumi ei tohi kaasa võtta metallist esemeid, mis sisaldavad magnetilisi metalle (nt rauda).
Uuringuruumi ei tohi kaasa võtta ehteid. Ehted, rahakoti ja krediitkaardid jms, mis uuringutehnikat segada võivad, on võimalik paigutada turvakappi.
Võimalik, et enne uuringut palutakse juua kontrastainet või süstitakse seda vajadusel veeni. Kindlasti räägi radioloogiatehnikule oma teistest haigustest – mõnede haiguste puhul võib kontrastaine veeni süstimine olla vastunäidustatud.
Informeeri radioloogiatehnikut enda allergiatest ning allergilistest reaktsioonidest ravimitele.
Kindlasti räägi radioloogiatehnikule, kui on võimalik, et oled rase. MRT lootele kahjulikku mõju ei ole küll leitud, kuid sellegipoolest tuleks vältida uuringut raseduse esimeses kolmandikus. Samas on võimalik, et uuringust saadav tulu kaalub üles võimalikud vähetõenäolised riskid.
Kui sa kardad kinniseid ruume (nt lifti jms) ehk sul esineb klaustrofoobia, informeeri sellest kindlasti personali.
Südame stimulaatoriga uuringu ruumi minna ei tohi. Südame stimulaatoriga patsientidele MRT uuringut teha ei saa. Kaasajal on siiski juba olemas südamestimulaatorid, mis magnetvälja taluvad, kuid uuringu teostamise võimalikkust peab siiski kinnitama rütmoloog ja vajadusel ümberseadistama MR uuringuks sobivasse režiimi.

Kui sul on eelnevalt olnud operatsioone ning kehasse on paigaldatud võõrkehasid (liigeseproteesid, südameklapid vm), siis teavita sellest kindlasti personali. On võimalik, et mõni neist on materjalist, mida ei tohi viia uuringuruumi. Suurem osa kaasaegseid proteese on siiski valmistatud materjalidest, millega võib MRT uuringule minna.
TÄHELEPANU!

Me ei saa Teile teha MRT uuringut kui:

1
kardiostimulaatori, kardiodefibrillaatori või DBS elektroodi paigaldamisest on möödunud alla 6 nädala.
2
kui Teil on hüljatud või epikardiaalne elektrood.
3
kui kardiostimulaatori aku on tühjenemas.
4
kui Teil on enne 1996.aastat paigaldatud metalli sisaldav südame klapiprotees või aneurüsmi klipp.
5
kuulmisimplantaat (mitte-eemaldatav), v.a. kuulmisimplantaat, mille MRT uuringuks sobivuse kohta on tootja kinnitus (MR safe, MR conditional) ja dokument, mis kirjeldab, millistel tingimustel MRT uuring on lubatud.
6
metallikild silmas, orbita`s, pea- või seljaaju piirkonnas.
Pärast MRT uuringut saate jätkata oma tavapäraseid toimetusi. Arst hindab saadud pilte ja annab tulemuste kohta teada kirjalikult Teie Terviseportaali lehele.

Kuidas MRT uuringut tehakse?

Magnetresonantstomograafia (MRT) uuringu läbiviimine hõlmab mitmeid samme, mille käigus luuakse keha siseosadest üksikasjalikud pildid. Siin on üldine ülevaade MRT uuringu protseduurist:
Ettevalmistus
Enne uuringut võidakse teid paluda eemaldada ehted, metallist esemed ja muud esemed, mis võivad häirida magnetvälja. Samuti võidakse küsida teie tervisliku seisundi kohta, et veenduda, et uuring on teile ohutu. Kui teile süstitakse kontrastainet, võidakse teilt küsida allergiate ja varasema kontrastainetega seotud reaktsioonide kohta.
Riietumine
Teid palutakse eemaldada riided ja riietuda kliiniku poolt antud mugavasse riietusse. See tagab, et teie riietus ei sisalda metalle, mis võiksid mõjutada MRT skaneerimise kvaliteeti.
Positsioneerimine
Teid asetatakse MRT uuringulauale, mis seejärel liigub sissepoole MRT masina torusse. On väga oluline, et püsiksid liikumatult sel ajal, kui informatsiooni kogutakse. Informatsioonikogumine toimub etappide kaupa, üks kogumisaeg võib kesta paarist sekundist kuni kümne minutini. Informatsioonikogumise ajal kuuled mürinat või koputamist. Infokogumiste vaheajal võid lõdvestuda.Osade kehapiirkondade uurimisel on võimalik inimene paigutada nii, et inimese pea jääb tunnelist välja. Kõikide uuringute puhul seda kahjuks teha ei saa. Mõnikord paigutatakse uuritava piirkonna ümber tugesid, patju või kasutatakse takjapaelu, et kehaosa fikseerida võimalikult mugavasse asendisse. Uuritava kehaosa peale võidakse paigaldada plastikust raame või mähiseid, mis veelgi parandavad signaalide vastuvõtmist.
Skaneerimine
MRT skanner genereerib tugeva magnetvälja ja saadab keha siseosadesse raadiolaineid. Seejärel reageerivad keha vesinikuaatomid sellele väljale, saates tagasi signaale, mida kasutatakse kujutise loomiseks. Skaneerimine võib võtta mitu minutit kuni tunni, sõltuvalt sellest, millist piirkonda uuritakse ja milliseid pilte arst vajab.
Kontrastaine süstimine (valikuline)
Mõnel juhul võidakse uuringu ajal süstida veeni kontrastainet, et paremini visualiseerida teatud kehaosi või kudesid. See võib olla vajalik näiteks veresoonte või kasvajate uurimisel. Kui on plaanis kasutada kontrastainet, paigaldab radioloogiatehnik veenikanüüli. Veenikanüül pannakse küünarvarrele ja veenikanüüli külge liidetakse voolik, et oleks võimalik süstida kontrastainet uuringulauda liigutamata. Uuringut juhitakse arvutist, mis ei ole uuringuruumis.
Lõpetamine
Pärast skaneerimist eemaldatakse teid MRT skannerist ja saate riietuda tagasi oma riietesse. Kui teile süstiti kontrastainet, võidakse teil paluda jälgida mõnda aega võimalike reaktsioonide ilmnemist.

Mida ma uuringu ajal tunnen?

On oluline märkida, et MRT uuringud on üldiselt ohutud ja enamik inimesi talub neid hästi. Kui tunnete end uuringu ajal ebamugavalt või kui teil tekib ärevus, peaksite sellest meie radioloogiatehnikule kindlasti teada andma. Püüame Teie külastuse meie juude teha võimalikult meeldivaks, seega kasutame patju ja rätikuid ning kõrvaklappe jne. Et tunneksid meie juures ennast hästi.MRT (magnetresonantstomograafia) uuringu ajal võib patsient kogeda mitmeid erinevaid aistinguid, kuid paljud neist on üldiselt kerged ja talutavad. Siin on mõned võimalikud tunded ja kogemused MRT-uuringu ajal:
Müra
MRT skanner tekitab tugevat heli, mis võib kõlada nagu koputused või ragin. Pakume Sulle kõrvaklappe ja/või kõrvatroppe, et vähendada müra mõju.
Kitsus
MRT masin on küll laia avaga, kuid siiski toru kujuline, mistõttu võib tekitada tunde, et ruum, kuhu Sind sõidutatakse on väike või kitsas. See võib mõnel inimesel põhjustada kerget ärevustunnet. Anname Sulle ka hädaabi nupu, mida saad vajutada, kui tunned, et Sinu jaoks on uuringu jätkamine raskendatud.
Liikumatus
Oluline on püsida liikumatusena, et saada selgeid pilte. Mõnedel inimestel võib olla raske pikka aega liikumatult püsida.
Soojus
Mõned patsiendid tunnevad MRT skaneerimise ajal kerget soojuse tunnet, eriti kui kontrastaine süstitakse.
Kontrastaine süstimise tundlikkus
Kui MRT uuring hõlmab kontrastainet, võib selle süstimine tekitada lühiajalist kuumustunnet või kergeid kipitusi.
Veenikanüül
Võib alguses tunduda veidi ebamugav ja pärast kanüüli eemaldamist tekib mõnikord vähene turse. Kontrastaine süstimise ajal on käsivarres tihti külmatunnet.
Kokkupuude magnetväljaga
Mõned inimesed võivad tunda kergeid kuumuse- või külmusetundeid magnetvälja mõjul.
Pärast
Pärast MRT uuringut võid jätkata oma tavalist päeva. Ainult juhtudel, kui on kasutatud rahusteid, on vaja taastumisperioodi. Väga harva võib kontrastaine süstimise järgselt olla iiveldust või allergilist löövet. Pärast kontrastaine manustamist soovitatakse kahe ööpäeva jooksul lapse rinnaga toitmisest hoiduda.

Broneerige oma MRI skaneerimine kohe

Cranfeld Clinic OÜ
Veerenni tn 53a Tallinn Harjumaa 10138
Registrikood: 16385217

    NIMI *

    EMAIL *

    TELEFON *

    SÕNUM *

    Broneerimissüsteem on hetkel arendamisel.
    Palun võta meiega ühendust mrt@cranfeld.ee või +372 5316 0000.